Definitiile la Gen epic/liric,fabula,basm,nuvela,pastel,schita ,si care mai sunt

Imi trb sa le repet pentru ca luni dau examenul de evaluare nationala:((((

2
liric scuzee
Da a gresit
mă gândeam la liric îmi cer scuzee
și succes pentru lunii și eu dau evaluare națională lunii
Multumesc la fel :)

Răspunsuri

2014-06-21T20:19:37+03:00
1.Genul liric
Autorul isi exprima in mod direct gandurile, ideile, sentimentele de folosind un limbaj poetic si figuri de stil.
Explicarea titlului:titlul este format din ......si se afla in perfecta concordanta cu continutul poeziei pentru ca eul liric descrie in aceasta spui ce descrie.
Apar figuri de stil si imagini artistice:epitet frunze ruginii,personificare:soarele se ascunde de norii fiorosi,comparatie:obraji rosii ca focul,metafora:balauri negri-norii, repetitie vine, vine enumeratiejuni, batrani, tineri hiperbola copaci colosali inversiune magnifiaca lumina imagini vizuale vine spre mine imagini auditive vantul suiera usor imagini olfactive parfumul de trandafiri plutea usor imagini cromatice nori negri. 
Ipostaza peotului.
Tema poeziei.
Marcile lexico-gramamticale ale eului liric:verbe la persoana intai.
Elemente de versificatie:rima:incruciasta1cu3 2cu4; imperecheata1cu2 3cu4, imbratisata 1cu4 2cu3, monorima.
Inaine sa supi ca apartine genului liric pentru ca autorul... date scurte despre autor.
2.Genul epic:narator-cine e
naratiune subiectiva-pers 1obiectiva pers 2. 
Personaje care sunt.
Actiunea se petrece in timp(unde si cand) si spatiu si se poate povesti
povestesi pe scurt2-4 enunturi despre ce este vorba in text.
Moduri de expunere:naratiune, dialog, descriere, monolog.
Viziunea autorului asupra pesonajelor
sentimentele acestiua fata de ele
poti sune si parerea sau impresia pe care ti-a lasat-o un personaj.
3 4 3
Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-21T20:27:02+03:00
Daca acum te-ai apucat sa le repeti e ceva grav , caci nu o sa le retii usor si nici nu o sa le intelegi , dar te ajut cu cea mai mare placere .
Gen epic : Genul epic cuprinde totalitatea operelor narative . In opere sunt prezentate fapte si intamplari puse pe seama un personaje sau narate de un autor .
Genul liric : In textele ce apartin genului liric predomina subiectivitatea , exprimarea directa a sentimentelor si gandurilor .
*Ca o mica paranteza la aceste genuri nu exista o definitie , ci trasaturi , cauta trasaturile pe net sau mai pune o intrebare !
Fabula este o scurta naratiune alegorica , care apartine genului epic , deobicei in versuri , in care autorul personificand animalele , plantele , fenomenele naturii , obiectele satirizeaza anumite naravuri , greseli , mentalitati , defecte omenesti cu scopul de a le indrepta si de a mentine un comportament mai mult sau mai putin pozitiv .
Basmul este specia genului epic  in proza , de dimensiuni relativ intinse care prezinta intamplari fantastice puse pe seama unor personaje cu puteri supranaturale
Pastelul este specia liricii descriptive in care este conturat in mod subiectiv un peisaj , anotimp , fenomen al naturii , autorul exprimandu-si sentimentele fata te peisajul descris intr-o maniera discreta .
Schita este specia genului epic in proza , de dimensiuni relativ mici , cu o actiune restransa ce prezinta un episod semnificativ din viata unor personaje . Are caracter dramatizant , dialogurile pot fi de cele mai multe ori mai importante decat naratiunea .
Daca vrei si restul imn , doina si care mai sunt dai reply !
Iti da planul si cateodata la unele si un model :P
cum adica?
Site-ul asta l-am gasit si eu da nu eram sigur daca sunt corecte.
Sunt destul de corecte , nu complete , dar poti obtine cu usurinta 70%+ din punctaj daca scri cam tot ce e acolo :)
Anca , prin plan poti sa te gandesti la o naratiune cu introducere , cuprins si incheiere , sau un text argumentativ In primul rand , In al doilea rand , iti spune pe etape ce sa scrii