Un vapor a plecat din portul A spre portul B dimineaţa la ora 7. În aceeaşi dimineaţă, la aceeaşi oră, pe acelaşi traseu, din portul B a plecat spre portul A o şalupă care se deplasează cu viteza de două ori mai mare decât cea a vaporului. Șalupa și vaporul s-au întâlnit în acea zi la ora 12. Determinaţi ora sosirii vaporului în portul B .

1

Răspunsuri

2014-06-21T17:39:02+03:00
Ora 22 din cate tin minte pt ca am facut si eu testul cu problema asta, daca vrei iti scriu si cu rezolvare
nu va suparati pe mine dar ma duc la masa, va scriu cand ma intorc :)
o sa fac o poza editata cu schema ca sa va dati seama si va dau link ceva in cateva minute
of nu mereg.... ideea este urmatoarea; faci 3 segmente [ o sa vina 4 liniute] si cam logic, fiecare segment va avea cate 5 ore pentru ca de la punctul a pana la sfarsitul primului segment [punctul de intalnire, ora 12] vor fi 5 ore si de la B la acelas punct 10 ore pt ca e viteza mai mare si avand in vedere ca pana la punctul de intalnire, la ora 12, vaporul a facut 5 ore si pana in punctul B i-au mai ramas 10 ore, adunate ne da ora 22.
Matematic nu se prea poate scrie car cu schema cu segmete si cateva cuvinte bine alese se poate lua punctajul
eu v-am explicat logic :))