Sunt a 8a si luni am examenul. Este posibil ca la prima compunere sa ne dea mesajul textului.Imi puteti da o structura dupa care sa ma iau?Un model sau ceva de genu adica:prima data scrii definitia si apoi opinia,ceva de genu!

2
am sesizat cand am vazut subiectul Steffyy
Vreau sa intreb ceva,este posibil ca sa ne dea la examen o opera studiata in clasa sau un personaj studiat in clasa,care sa nu aiba o treaba cu textul si sa argumentam ?
Are definitie si este aceasta: Operele literare ilustreaza aspecte ale realitati filtratre prin prisma sensibilitatii autorului ce definesc ideile si conceptiile acestuia
si apoi spui asa....mesajul poeziei sau fragmentului face referire la....si la ,,,,,,(deoarece un narator relateaza o intamplare si reda un dialog care are ca tema,dialog care are loc intre...(pentru epic)(creioneaza tabloul unei naturi (devastate de toamna)autorul exprimandu-si in mod subiectiv sentimentele si trairile sufletesti)(pentru liric)
am spus pentru OanamMihaela, nu pentru tine Trofinrobert12 :*

Răspunsuri

2014-06-20T16:28:51+03:00
Daca este liric
In opinia mea mesajul operei...(spui ce exprima acesta)
In primul rand...tema
-modul de expunere
-sa fi atenta daca poezia este structurata pe 2 planuri!
In al doilea rand...explici niste figuri de stil si imagini artistice
In al treilea rand ...prizinti sentimentele eului liric
In concluzie...reluarea nuantata a opiniei ;)

1 4 1
2014-06-20T16:42:16+03:00
Succesc...si eu tot a 8-a sunt.....la romana mai este cum mai este...dar la matematica.....:|