Care sunt argumentele pentru semnificatia titlului unei fabule ? ”Vulpoiul predicător”

2
iar daca vrei sa iti exprimi opinia despre semnificatia titlului introduci urmatoarele : Este bine cunoscut faptul ca...prima parte din ce am facut eu.... .In primul rand.....Nu in ultimul rand,De buna seama ca...Si in concluzie se poate afirma ca....

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-20T16:12:34+03:00
           Din punct de vedere morfologic titlul textului "Vulpoiul predicator" scris de G. Alexandrescu este format dintr-un subst. comun articulat cu articol hotarat fapt ce confera unicitate titlului si dintr-un adj propiu-zis ce ne specifica ocupatia personajului principal al fabulei 
            Titlul este sugestiv intrucat numeste personajul principal si ocupatia acestuia si unele trasaturi care implica caracterul uman.
           Acestea sunt creionate prin intermediul epitetelor.......completezi.....care sporesc expresivitatea descrieri.Tabloul este umaniza prin utilizarea personificarilor "un vulpoi cuprins de boala"[...]facu' plan ca sa vorbeasca " iar enumeratiile "pe usii,tigri,lei..."accentueaza puterea de a influenta cu vorbe alte finte din natura.
             Titlul sintetizeaza simplitatea vulpi fiind confirmat de intreg continutul textului citat
Multumesc :* Mi-ai fost de mare ajutor in problema asta . :) ;)
2014-06-20T16:14:02+03:00
In opinia mea...(spui ce semnifica titlul)
In primul rand...poti spune din ce este format titlul(ex:substantiv,verb etc.)
In al doilea rand...un rezumat mic al textului
In al treilea rand...cine sunt personajele si care sunt greselile facute,un fel de caracterizare
In cocluzie...reluare nuantata a opiniei ;)

3 3 3