Buna as vrea si eu o schema pentru semnificatia titlului unei opere epice pentru ca la simulare a dat opera lirica posibil sa dea opera epica de data asta la examenul national.Ms mult

2
asta e raspusul
Mai intai trebuie sa spui elementele titlului din punct de vedere lexico-gramatical ,apoi valoarea lui expresiva:exclamativa, interogativa, retorica.Poti spune si definitia titlului ,titlul unei opere literare este o poartă de intrare în lumea textului şi are o legătură indiscutabilă cu conţinutul acestuia .In operele epice titlul insuşi poate fi o micronaratiune, poate
am inteles ,ms
de ce ai copiat de la mine ?
da neam copiat de la tn meam cantit tu

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-20T15:42:56+03:00
Mai intai trebuie sa spui elementele titlului din punct de vedere lexico-gramatical ,apoi valoarea lui expresiva:exclamativa, interogativa, retorica.Poti spune si definitia titlului ,titlul unei opere literare este o poartă de intrare în lumea textului şi are o legătură indiscutabilă cu conţinutul acestuia .In operele epice titlul insuşi poate fi o micronaratiune, poate individualiza un personaj , apoi valoarea lui expresiva:exclamativa, interogativa, retorica..., apoi valoarea lui stilistica, daca este o figura de stil, raportarea lui la intregul continut al operei:daca e reluat din text, daca ilustreza o fapta din text, sau daca se refera la un personaj.
19 4 19
2014-06-20T15:45:19+03:00
Pai incepi cu " Titlul e afla in stransa legatura cu continutul operei deoarece.. ". Poti spune din ce este alcatuit. Daca este o figura de stil, adica nu foloseste sensul propriu al cuvintelor, explici tu ce vrea sa reprezinte. Dupa care povestesti pe scurt opera si la final revii cu ce-ai scris in introducere, formulat putin altfel. :-? Nu cred ca exista schema si aici.

Sper ca te-am ajutat! :*
14 3 14