narator obiectiv, când relatarea evenimentelor se face la persoana a III-a, iar "vocea" pare să cunoască tot ce li se întâmplă personajelor;

Răspunsuri

2014-06-16T17:05:01+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Narator subiectiv:se implica in actiune fiind si personaj in textul respectiv si nareaza la persoanele I si II.

Narator obiectiv:naratorul vorbeste la persoana a-III-a si nu se implica in actiune.

19 4 19
Multumesc frumos,scuze pt greseala ,,obiectiv si obiectiv''!
mi-am dat seama ce ai vrut sa zici..
2014-06-16T17:06:38+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Naratorul obiectiv este tipul naratorului la persoana a 3-a,el fiind un martor al intamplarilor,este omniscient si omniprezent si este marcat prin verbe si pronume la  persoana a 3-a.Naratorul subiectiv este la persoana 1 sau a 2-a,un narator personaj care participa la actiune si este marcat prin verbe si pronume la persoana 1 sau a 2-a. Sper ca te-am ajutat :))
16 3 16