12. Scrie o compunere narativa in care sa ai urmatoarele cuvinte: padure,pasare,crengi, a speria.Subliniaza cuvintele in textul tau.Pune un titlu compunerii.

13. Redacteaza, pe o foaie separata,o invitatie, prin care sa-ti chemi un prieten la serbarea de sfarsit de ciclu primar.

14.Adauga, in caiet, atribute si complemente propozitiei: Clopotelul suna.Sublinaza cu o linie atributele si cu doua linii complementele.Lucreaza patru minute.Castiga elevul care scrie cea mai lunga propozitie, indicand corect atributele si complementele.

1
Clopotelul=subiect;suna=verb;lucreaza=verb;patru=atribut;minute=complement.

Răspunsuri

2014-06-16T17:01:30+03:00
                               TIMPUL LIBER
ASTAZI ESTE DUMINICA SI ESTE TIMPUL MEU LIBER ASA CA AM HOTARAT CA EU MARIA SI DENISA SA MERGEM IN PADURE.ACOLO NEAM PLIMBAT AM CANTAT AM CULES FLORICELE SI AM ADMIRAT MULTE PASARI DIN COPACI . BOGDAN SE PLIMBA SI A VRUT A NE SPERIA SI DENISA A CREZUT CA ESTE UN VANATOR. NOI AM LUAT MULTE CRENGI SI AM FACUT UN CUIB LA O FAMILIE E RANDUNELE.CE FRUMOS AFOST TIMPUL LIBER! ASTA LE EX 1
EX2 TE ASTEPT CU BUCURIE LA ASERBAREA DE CICLU PRIMAR DUMINICA LA ORA 13:00 2014 22IUNIE COMUNA POBORU JUDETUL OLT.TE ASTEPT
EX3 CLOPOTELUL SUNA CAND ORA DE MATEMATICA SI ROMANA SAU TERMINAT.
7 3 7