Gigica merge la librarie sa isi cumpere caiete.Daca ar cumpara doua caiete ar primi rest trei lei, daca ar cumpara trei caiete ar primi rest un leu.Gasiti suma pe care o are Gigica la el. Vreau explicatii.

2

Răspunsuri

2014-02-06T17:47:12+02:00
Un caiet costa 2 lei deci Gigica are la el 7 lei
daca la 2 caiete primeste rest 3 lei si la 3 caiete primeste rest un leu rezulta prin diferenta ca un caiet costa 2 lei ( 2c....3l 3c.....1l adaugand un caiet restul va fi 3lei-1leu=2lei)
2014-02-06T18:43:21+02:00
Notam cu x-suma de bani
x=2q1+3 / x3   rezulta ca 3x=6q1+9
x=3q1+1 / x 2  rezulta ca 2x=6q1+2         DE AICI SCADEM CELE DOUA RELATII SI VA REZULTA :3x-2x=6q1-6q1+9-2
                        x=7 (lei) 
Daca ai inteles sa nu eziti sa imi dai cel mai bun raspuns!!:))))))