Salutare , as dori sa pun cateva intrebari daca tot se apropie evaluare nationala (clasa a 8 , bineinteles)

De cateva zile ma gandesc la proba la romana , la o completiva indirecta introdusa prin un adjectiv ca termen regent , imi puteti da un exemplu?

A doua intrebare ar fi cu numeralul , el are valoare substantivala dupa 20 , dar inainte depinde pe langa cine sta ca sa aive valoare substantivala/adjectivala , nu?

Tot ma contrazic cu cunostinte , uneori cu profesorii cu ce va intra in examen , eu m-am uitat pe programa si am vazut ca intra DOAR nuvela , schita , pastel , basm , fabula , rezumat , semnificatie mesaj/titlu , opinie titlu/mesaj , argumentare gen epic/liric si atat , nu?

Apropo , cum credeti ca va fi examenul de anul acesta , aici ma refer si la matematica , in comparatie cu anii trecuti ?

1

Răspunsuri

2014-06-15T00:20:41+03:00
1.O propozitie se numeste "regenta", atunci cand una sau mai multe propozitii subordonate depind de ea.
2.Da
3.Da cam atat !
 Examenul cred ca o sa fie usor doar daca ai invatat ! in caz ca nu ai invatat eu zic sa mai deschizi cartile si culegerile !
Tin sa cred ca oricat ai invata , tot este nevoie de un pic de noroc , cum spun americanii "good luck" , in plus eu zic ca porcul nu se ingrasa in ajun , cine nu s-a apucat pana acum si se apuca zilele astea nu va invata mare lucru..