5 kg de portocale si 6 kg de banane costa 39 lei, iar 3 kg de portocale si 3 kg de banane costa 21 lei. Cati lei costa un kg de portocale, dar un kg de banane?

2
5x6=30kg de portocale si banane snt la un loc. raspuns 13,50 costa un kg de portocale

Răspunsuri

2014-06-14T12:50:20+03:00
5x+6y=39
6y=39-5x
3x+3y=21
3y=21-3x
(21-3x) ×2=39-5x |+5x
42-6x+5x=39 |+6x-5x
42= 39 +x |-39
2=x
x este pretul unui kg de portocale
5x+ 6y=39
5×2+6y=39
10+6y=39 | -10
6y=29 l :6
y=4,83
y este pretul kg de banane.

Bananele sunt 5 lei kg , rotunjind
Verificare 3 x2 + 3×5=6+15=21
Imi spui te rog ce inseamna bara dintre operatii?
Are valoare de " vreau sa fac...impartirea la 2 sau adun cu 3 sau ce scrie dupa bara.
Ai inteles?
Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-14T14:13:05+03:00
Se inmulteste a 2 a relatie cu 2 si se obtine ca 6 kg portocale cu 6kg banane costa 42 lei.apoi din relatia asta scadem prima relatie si ne da ca 1kg portocale =3lei introducem informatia in una din relatii (in prima).3*5 +6kg banane=39 lei rezulta ca 6kg banane costa 39-15=24 lei ,1kg=24:6=4 lei
1 5 1