Am pus si la mate si la romana intr-o singura intrebare pentru a nu imi consuma punctele.(eu stiu sa le rezolv ,dar le pun aici sa fiu sigura) Matematica 1.Silvia a citit o carte in trei zile, citind in prima zi jumatate din numarul paginilor,a doua zi un sfert din numarul de pagini ramase si inca 3 pagini,iar in a treia zi restul de 18 pagini. a)Cate pagini a citit in fiecare zi? b)Cate pagini are cartea? 2. Diana avea o suma de bani.A dublat aceasta suma si a luat dupa aceea din ea 20 de lei . A dublat iarasi suma si a luat din ea 30 de lei. A treia oara a triplat suma ramasa, i-a dat fratelui ei 30 de lei si nu i-a mai ramas niciun ban. Scrie rezolvarea intr-o expresie numerica , folosind parantezi rotunde si drepte, apoi afla ce suma de bani avea fetita la inceput. 3.Pe o farfurie erau mai multe prune . Mihai ia jumatate din prune plus una, iar fratele mai mic jumatate din prunele ramase plus una. Afla cate prune au fost pe farfurie si cate a luat fiecare baiat. 4. Un turist are de strabatut un traseu montan in cinci zile.Luni a parcurs jumatate din traseu , marti jumatate din ceea ce a ramas , miercuri jumatate din nou rest , joi jumatate din kilometrii ramasi , iar vineri restul . Stiind ca miercuri a parcurs a parcurs 4 km , afla cati kilometri a parcurs in fiecare zi si cati kilometri masoara traseul . Romana 1. Trebuie sa fac o scrisoare despre ce vreau si una sa le povestesc buniciilor cum a fost anul scolar . 2. Alcatuiti doua enunturi (sau propozitii) cu urmatoarele ortograme (trebuie sa fac cate doua de fiecare) : v-a , n-ai , nu-i, n-are , ce-l , n-ati , n-am , mi-l ,n-au , n-o .

1
sper sa intelegeti ! (cred ca am mai gresit)

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-13T21:23:10+03:00
A)v-a spus ca a fost la noi.
cine v-a fi mai bun ca tine?
b)n-ai de unde stii cine va sosi.
n-ai cum sa afli daca va pleca.
c)nu-i cum a spus eu.
nu-i va aloca bani in cont.
d)n-are niciun ban pt maine.
n-are cum sa ajunga asa de repede.
e)ce-l ce tot anul invata face fata la examen.
ce-l ce sta acasa nu stie nimic.
f)n-ati vazut cum a spus poezia.
n-ati venit la pescuit ieri.
g)n-am cum sa-l ajut in aceaa problema.
n-am ce-i face.
h)mi-l iau de la tn caietu.
mi-l vor cere azi.
i)n-au cum sa afle situatia cu care ma confrunt.
n-au venit sa ma intrebe de ce sunt suparata.
j)n-o voi lasa la cursul festiv de la scoala din cauza notelor.
n-o trimit la magazin ca este prea mica.
dragi bunici,
dragi bunici, prima zi de scoala a fost foarte frumoasa pentru mine. mi-am cunoscut viitori colegi cu care o sa petrec timpul la scoala. am pasit entuziasmati alaturi de doamna invatatoare in clasa. mi-am vazut banca in care voi sta de acum in colo. foarte emotionata am privit abecedarul de pe care voi invata. pentru mine doamna impreuna cu colegi vor fi o a doua familie pt mine. va voi tine la curent cu informatiile despre scoala. a voastra nepoata(nume).
trebuie sa zic cum a fost anul scolar si imi trebuie de clasa 4
dar poate fii buna la cea cu care vrem noi dar sa o fac mai lunga ...
dragi bunici, anul scoalar de sfarsit de clasa a 4 a a fost foarte frumos si emotionant pentru noi toti. cu gandul ca trebuie sa ne despartim de doamna invatatoare am inceput sa ne emotionam. cei 4 ani petrecuti alturi de ea au fost minunati. impreuna cu ea am trecut peste toate obstacolele. nu vreau sa ma gandesc ca imi voi lua ramas bun de la banca unde am stat atatia ani,de la clasa in care am plans,am ras,de la a doua mama care ne-a suportat atatiA ani. vom mai lua legatura. a voastra nepoa