50 p. !!!! ATENTIE !!! INTREBARE DE 50 p .
Alex a cumparat mere la pretul de 2.75 lei pe kg si la pretul de 3,50 lei pe kg . Calculati cate kg de mere au fost la 3,50 lei pe kg si cate la 2,75 lei kg daca Alex a cumparat 50 kg mere si a platit 160 lei
Va rog !!! vreau raspunsul cat mai repede !!


1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-13T09:37:25+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.

Fie

x - merele la 2.75 kg

y - merele la 3.50 kg

x+y=50

2,75x+3,50y=160

astea doua formeaza un sistem si calculezi

adica x=50-y apoi inlocuiesti

2,75(50-y) + 3,50y = 160 => 137.5 - 2.75y + 3.50y = 160 => 0.75y = 22.5 => y = 30 kg

iar x = 20 kg


3 4 3