alec a cumparat mere la pretul de 2,75 lei pe kg si la pretul de 3,50 lei pe kg .

calculati cate kgde mere au fost la 3,50 lei si cate kg la 2,75 lei, daca alec a cumparat 50 kg mere si a platit 160 lei .

2

Răspunsuri

  • LPO
  • Ambiţios
2014-06-13T08:34:33+03:00
A=nr de kg de 2,75
b=nr de kg de 3,50
2,75a+3,50b=160
a+b=50
a=50-b
2,75*(50-b)+3,50b=160
2,75*50-2,75b+3,50b=160
137,5+0,75b=160
0,75b=22,5
b=30
a=20