Experiment fizica conservarea energiei nu stiu ce sa fac ma lasa corigent daca nu il duc maine si imi trebuie experiment si nu stiu ce sa cumpar.............help me !!!

1
Cel mai simplu experiment: O minge sau o bila sau orice alt obiect legat de o sfoara de aproximativ 1 m lungime. O tii cu mana ridicata si dai un impuls bilei.
Bila va incepe sa penduleze intro parte si alta. Sa nu dai impuls sa se roteasca in cerc ca nu e bine. Trebuie sa faca miscari "du-te - vino" . Dai urmatoarele explicatii: Atunci cand bila este la un capat unde se opreste ( v = 0 ) pentru a se intoarce, are energie potentiala. Atunci cand bila este jos, la mijlocul distantei dintre capete, are viteza maxima. Acolo bila are energie cinetica.
Formule: Ec = m * v² / 2 ; Ep = m*h unde h este inaltimea la care a ajuns fata de nivelul de jos. Cele doua energii se transforma permnent una in cealalalta iar pendulul tau nu s-ar mai ori daca n-ar exista frecarea (dintre bila si aer, dintre sfoara si aer si in interiorul sforii acolo unde se indoaie.) Pendularea ar dura mult mai mult daca pendulul ar fi intr-o incinta vidata.

Răspunsuri

2014-06-13T01:12:17+03:00
Spune-i ca ti-ai conservat energia pt ceva mai bun decat experimentul lui :))

Serios acum, e cam greu avand in vedere cat de putin timp ai.
Poti sa vorbesti despre cum ar functiona teoretic conservarea energiei intr-un mecanism de perpetuum mobile si sa mentionezi de ce in realitate nu poate exista.
Un referat cu multe poze si, daca ai noroc sa gasesti, o jucarie de perpetuum mobile ar putea sa te salveze. Depinde de cat de ingaduitor e profesorul.

Mult noroc
Mexic