Urgent imi trebuie urgent o compunere 10-15 randuri ca textul suport este ca specie un pastel (va dau acum textul)
Pe cea câmpie lungă a cărei tristă zare
Sub cer, în fund, departe, misterios dispare,
Nici casă, nici pădure, nici râu răcoritor,
Nimic nu-nveseleşte pe bietul călător.

Pustietatea goală sub arşiţa de soare
În patru părţi a lumei se-ntinde-ngrozitoare,
Cu iarba-i mohorâtă, cu negrul ei pământ,
Cu-a sale mari vârtejuri de colb ce zboară-n vânt

Baraganul de Vasile Alecsandri
Va rog mult am nevoie urgent sa fie daia cu textul acesta de Vasile Alecsandri dupa def.(daor atata stiu sa scriu restul nu stiu) in primul rand , in al doilea rand , in concluzie
Va rog mult ajutor.

1

Răspunsuri

2014-06-11T18:35:31+03:00
Pastelul este o creatie lirica descriptiva în versuri în care se înfatiseaza un tablou din natura.Creatorul acestei specii literare este Vasile Alecsandri.Este o creaţie lirică în care se zugrăveşte un tablou din natură. Autorul îşi exprimă gândurile şi sentimentele în mod direct sentimentele .Ca mod de expunere, predomina descrierea in versuri.Natura este personificata, umanizata.Apartinand genului liric, intalnim frecvent imagini poetice, termeni cu sens figurat,deci numeroase figuri de stil(epitete:lunga,trista,racoritor,misterios,bietul..)
Specia literara a acestui text in proza este cea de tip pastel pentru ca prezinta un tablou al naturii intr-un anumit stadiu.Are descriere si exprima ceea ce se intampla in natura la un moment dat.Are expresivitate si arata,prin intermediul descrierii si multe imagini vizuale:'' pe cea cimpie lunga'' "Pustietatea goală sub arşiţa de soare" ''mari virtejuri de colb';.In concluzie, textul acesta in proza este de tip pastel pentru ca descrie un tablou al naturii.
26 3 26