Ca sa poti face un jurnal trebuie sa iei un caiet gol , apoi poti sa iei un carton A4,il pliezi in 2 si faci fata si spatele sau mai simplu cumperi un jurnal ( cu cheita ca sa nu-l vada nimeni sau fara.....) ........................

Răspunsuri

2014-06-11T16:04:03+03:00
Un jurnal violettta?
Pentru urmatorul pas o sa avem nevoie de un fel de sablon. Pentru asta luati o bucata de carton, taiati-o la dimensiunea colilor (nu a copertii) si cu un creion marcati locul exact unde sunt randurile cu gauri. Tineti cont si de distanta pana la marginile copertii si incercati sa incadrati cat mai bine sablonul. Dupa ce ati facut semnele cu creionul puteti taia cu foarfeca. Taieturile sa fie exact pe linia insemnata, perpendicular pe cant iar a doua taietura in V oblic pe prima. Dupa ce aveti sa
Acum trecem in sfarsit la partea cea mai frumoasa legatul. Masurati ata si lasati-o cel putin cat pentru inca o coala si jumatate sau chiar doua mai lunga. Incepeti sa treceti cu acul prin prima gaura din interior spre exterior iesiti cu ata treceti inapoi prin aceasi gaura tot din interior spre exterior. Bucla creata va cuprinde atat coperta cat si primele 2 coli.
Capatul ramas se va innoda in jurul acestei bucle si se va taia scurt.
De acum urmeaza cusuturi normale. Adica , daca am iesit cu ata din prima gaura intram cu ea in a doua iesim iar pe a treia si tot asa pana la capat. La final se va innoda capatul ramas in jurul ultimei bucle exact cum am facut la inceput.
Astfel obtineti un mic jurnal care va avea colile prinse cu cusaturi alternative. Astfel o legatura de coli va fi fixata mai bine in partea de sus iar urmatoarea in partea de jos. La final puteti decora cu autocolante, carton, sclipici, stampile sau orice va trece prin cap.
2014-06-11T16:04:05+03:00
Iei un caiet gol si incepi sa scrii

Pai un jurnal este un caiet mai...secret :)))
da si scrii in el ce vrei tu fara sa vada nimeni
stiu ce inseamna dar cum sa ii decorez coperta?
Pai poti sa iei un carton A4,il pliezi in 2 si faci fata si spatele.