Va rog mult de tot ajutati-ma la acel exercitiu care la-m postat aseara acela cu atribute enuntul era: Mentioneaza tipul de atribute si partea de vorbire prin care se exprima(uitasem sa-l scriu ieri)!!!!!

1
ai gasit?
Păi nu ști să le faci?!
pai nu prea nu prea am inteles in clasa ca daca stiai nu mai puneam :))
stiam scz ma m incurcat
crezi ca poti sa ma ajuti tu?

Răspunsuri

2014-06-10T21:16:24+03:00
1) Am asistat la inmanarea de medalii unor sportivi(unor sportivi este subliniat)........................
2) Cartile lor se afla pe banca(lor este subliniat)....................................................................
3) Cartile de la el sunt interesante(de la el este subliniat).......................................................
4) Lauda de sine nu miroase a bine(de sine este subliniat)......................................................
5) Colegii,ei,n-au fost de acord cu propunerea facuta(ei este subliniat)....................................
6) Pe fratele meu,pe el, nu il vorbeste numeni de rau(pe el este subliniat)................................
7) Baiete,tu de acolo,vino repede!(tu este subliniat).............................................................
8) Paru-i atingea pamantul(-i este subliniat).........................................................................
9) Atribuirea de premii acestora le-a starnit invidia(acestora este subliniat)...........................
10) Elevul harnic invata(harnic este subliniat).......................................................................
11) Cartile mele sunt noi(mele este subliniat)......................................................................
12) Floarea aceea este rosie(aceea este subliniat)..............................................................
13) Doi elevi invata(doi este subliniat).................................................................................
14) Al treilea elev citeste(al treilea este subliniat)................................................................
15) Amandoi copiii au plecat(amandoi este subliniat)..........................................................
16) Cartea citita mi-a placut(citita este subliniat)................................................................
17) Cosuri fumegande polueaza atmosfera(fumegande este subliniat)..................................
18) Elevii au datoria de a invata(de a invata este subliniat)..................................................
19) Problema de rezolvat n-a fost dificila(de rezolvat este subliniat)......................................
20) Meri gemand de rod strajuiesc soseaua(gemand este subliniat)......................................
21) Sportivii exerseaza mersul inapoi(inapoi este subliniat)...................................................
22) Baiatul de acolo este colegul meu(de acolo este subliniat)..............................................
23) Strigatul bravo!se auzea pe tot stadionul(bravo este subliniat).......................................