Răspunsuri

2014-06-10T19:59:26+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
In opinia mea, opera epica ,,Ursul si vulpea'', de Grigore Alexandrescu, este o fabula, deoarece sunt satirizate defectele umane, prin intermediul unor personaje din lumea animalelor, carora li se atribuie, prin personificare, insusiri omenesti.In primul rand, opera ,,Ursul si vulpea'', de Grigore Alexandrescu, este alcatuita din doua secvente, de dimensiuni inegale:prima contine intamplarea propriu-zisa, prezentata prin alegorie: decizia animalelor dintr-o padure de a-l schimba de la tron pe imparatul Tigru, care nu este capabil sa conduca, deoarece este dominat de abuz,talharie si legea criminala; iar morala care este explicita, scotand in evidenta statutul social al oamenilor politici, incapabili sa conduca si sa schimbe lumea.In al doilea rand, figura de stil predominanta este personificarea:,,zicea unei vulpi ursul'', iar modul de expunere este dialogul, care se imbina armonios cu naratiunea.Opera,,Ursul si vulpea'', satirizeaza defecte general-umane, cu scopul de a le indrepta:vulpea, ursul-tipii naivilor, credulilor, iar tigrul-tipul ipocritului, parvenitului,demagogului,prefacutului.In concluzie, intrunind toate aceste caracteristici, opera epica,, ,,Ursul si vulpea'', de Grigore Alexandrescu, este o fabula
102 4 102
multumesc !!
Te rog daca a-i putea sa il etichetezi fiind cel mai bun raspuns,ti-as fi recunoscatoare.Am nevoie de puncte :(
cititi enuntul .....eu nu am nevoie sa demonstrez ca textul este o fabula , ci mesajul fabulei din text .
daca ma ajuti