Alec a cumparat mere la pretul de 2,75 lei pe kilogram si la pretul de 3,50 lei pe kiloram. Calculati cate kilograme de mere au fost la 3,50lei kilgramul si cate la 2,75 lei kilogramul ,daca Alec a cumparat 50 kg de mere si a platit 160 lei .(rezolvarea completa )

1
20kgx2,75+30kgx3,5=160 lei
Rezolvarea completa
nu asteapta
aicum e bine

Răspunsuri

2014-06-10T18:33:05+03:00
A+b=50kg =>a=50-b
a=kg de mere la pretul de 2,75 si b=kg de mere la pretul de 3,5lei
2,75xa+3,5xb=160 lei
2,75 x(50-b)+3,5xb=160
137,5-2,75b+3,5b=160
3,5b-2,75b=160-137,5
0,75b=22,5
b=22,5/0,75
b=30kg mere cu pretul de 3,5lei
a=50-b
a=50-30
a=20kg la pret2,75lei
verificare
20x2,75lei+30x3,5lei=55lei+105lei=160 lei


ai inteles
Da ,daca / inseamna impartit ?
da ?este impartit
22,5 :0,75=30