Identificati predicatele din textele de mai jos si analizati partile de vorbire prin care se exprima : ,,Dupa Valea Calugareasca, una dintre masini a avut pana si ne-am oprit cu totii pentru ca stapanii si conducatorii sa repare raul in graba. Nevasta-mea a vrut sa aiba ramuri dintr-un mar inflorit , putin mai in vale de unde eram noi, iar el s-a oferit sa i le rupa. S-au dus amandoi si ea si-a umplut bratele cu ramuri, de parea, blonda si cu ochi slbastri, o icoana impodobita. Dupa Buzau , am inteles ca nu mai putem fi la ora mesei la Odobesti si ne-am hotarai sa pranzim la Ramnicul Sarat . Si aici, dupa ce ne-am asezat cu totii, nevasta-mea a gasit ca ar fi mult mai buna alta masa . Fireste ca eu ii rezervasem locullanga mine, dar a trebuit sa fac la fel ca ceilalti " Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste , ultima noapte de razboi . ,, Era aproape cu neputinta sa treci cateva zile in sir pe faimoasa Calea Victoriei fara sa intalnesti pe oricine ai fi vrut sau n-ai fi vrut . Bucurestiul rezolva problema de a fi oras mare si mic deodata , provincie si Capitala . Progresul chiar al orasului respecta aceeasi lege . Tot ce e nou se intercaleaza in spatiile libere , sau se subtituie fara a rupe ritmul special al urbei " Hortensia Papadat-Bengescu - Concert din muzica de Bach.

1

Răspunsuri

2014-06-10T16:11:17+03:00
-a avut 
-am oprit 
-sa repare 
-a vrut 
-sa aiba 
-eram
-a oferit 
-au dus 
-a umplut 
-am inteles 
-mai putem 
-a gasit 
-a trebuit 
-era 
-a rupe 
-e nou 
 SPER SA NU FI OMIS VRE UNU .! :) 
 Daca vrei sa te inveti sa stii si singut pui intrebarea : CE FACE ? 
37 3 37