un pachet de unt costa cat 3kg de faina ,iau un kilogram de faina costa cat doua pachete cu biscuiti.O gospodina a cumparat un pachet de unt,4kg de faina si 4 pachete de biscuiti,platind in total 18 lei.Cat cista fiecare produs?

1

Răspunsuri

2014-06-09T21:09:04+03:00
X-cat costa pachetul de unt
y-cat costa faina
z-cat costa biscuitii

x=3y
x=3*2z
x=6z
y=2z

x+4y+4z=18
6z+4*2z+4z=18
6z+8z+4z=18
18z=18
z=1 leu

x=6*1=6lei
y=2*1=2lei
1 5 1