Alex a cumparat mere la pretul de 2,75 lei pe kg si la pretul de 3,50 lei pe kg.Calculati cate kg au fost la 3,50 lei kg si cate au fost la 2,75 lei kg ,daca alex a cumparat 50 kg de mere si a platit 160 lei.

Am cumparat 12 metri de sfoara .Daca as plati cu 50 lei mai putin pe m de sfoara ,in loc de 12 m puteam sa cumpar 18 m de sfoara.Cat a costat un m de sfoara?

1
Va rog ajutati ma repede va rog!!!

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-10T01:14:14+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
2,75xa+3,5xb=160 a+b=50 kg 20x2,75+30x3,5=160 55+105=160lei a cumparat 20 kg mere cu 2,75 lei si 30kg cu 3,5 lei 2. daca as plati cu 50 lei pe metru mai putin atunci pe 12x50 lei=600lei mi-as cumpara inca 18-12=6m sfoaradeci 600/100=6 m sfoara dar am cumparat-o cu 100+50 lei /m 12mx150lei=1800lei deci un metru sfoara a costat 150 lei