Va rog ajutatima la urmatuarele exercitii :
1/ Explicati propozitia : A fost prapad si jale.
2/ Propozitii cu urmatoarele cuvinte : crang , mananc , gand , inainte , intai.

1
PRĂPẮD, prăpăduri, s. n. 1. Dezlănțuire de forțe, provocată de ființe sau de elementele naturii, care pricinuiește mari distrugeri de bunuri sau de vieți omenești; urgie, ruină, dezastru. ◊ Expr. Prăpădul pământului (sau Domnului, lui Dumnezeu), se spune despre o nenorocire îngrozitoare, despre ceva insuportabil, copleșitor. 2. Cantitate foarte mare, enormă; mulțime imensă; puhoi. – Din prăpădi (derivat regresiv).
JÁLE1 s. f. 1. Tristețe, mâhnire, durere adâncă; jelanie (2). ♦ Loc. adj. De jale = trist, jalnic, de plâns; plin de dor. ♦ Loc. adv. Cu jale ) cu amărăciune, dureros, jalnic. 2. (înv.) Doliu. [Var.: (reg.) jéle s. f.] — Din sl. žalĩ.
CRÂNG, crânguri, s. n. 1. Pădurice de arbori tineri și de lăstari. ♦ Loc acoperit cu arbuști sau cu tufe; tufăriș, desiș. 2. (Rar; în sintagma) Crângul cerului = bolta cerească, firmament. — Din sl. krongu.
La marginea satului este un crang frumos. (Celelalte sunt prea usoare, trebuie sa le faci singur....) Eu mananc multe mere. / Am in gand sa plec la bunici in vacanta. / Inainte sa plec la scoala, imi verific ghiozdanul. / Intai mananc ceva si apoi plec la joaca.

Răspunsuri

2014-06-09T13:09:39+03:00
Eu mananc pizza.
Tu mergi inainte.
Gand grumos.
Intai tunde iarba.
Si cu crang nu stiu!!