Salut,as vrea sa stiu cum se face semnificatia mesajului unui text epic,deoarece am vazut ca ministerul a adaugat o varianta,asemanatoare cu ce ar putea da la evaluarea nationala,asta-i textul :"În seara aceea de Ajun eram nespus de agitat. Cu îngrijorare fără de seamăn mă
repezeam, după scurte popasuri, dintr-un col al curii într-altul, scrutând cerul cu încordate priviri.
Mai ales în miazănoapte îmi pusesem toată nădejdea; de acolo avea să vină mult asteptatul nor de
zăpadă. Mi-l închipuiam enorm si alburiu, cu chip de om; un Mos Crăciun plutind greoi sub povara
darurilor pe căile văzduhului.
Era cu neputină pe-o vreme ca asta să nu se ivească, scuturându-si barba de omăt, un cer
atât de plumburiu si potolit, e drept, dar atât de gheos!
Numai fata din casă mă tot necăjea:
— Domnule, poftim înăuntru, ai să răcesti * [...]
Prudena mă sfătui că e timpul să intru; atunci surprinsei în dreptul unuia din geamurile
care tocmai se aprinsese primul fulg. Îl văzusem; nu mai putea fi nicio înselare! Venise din
împărăia neagră de deasupra, minusculul flutur degerat se repezise în lumina geamului, spre a
cădea orbit în întunericul de dedesubt. [*]
Când iesii într-un târziu afară, fulgi albi se vânzoleau buluc în pătratele luminoase ale
ferestrelor, roi de fluturi si fluturasi în vârtej fără odihnă [...]. Dar lămpile erau departe, în dosul
geamurilor aburite, si micile insecte de gheaă piereau cerneri-cerneri în noaptea vicleană în care
se ascunsese frigul.
Nu-mi venea să cred ochilor, si multă vreme i-am privit neîncrezător; dar când pe negrul de
pretutindeni au început să răsară si să se lărgească ostroave de albeaă, n-am mai avut nicio
îndoială. [*]
Atunci n-am mai putut rezista bucuriei mele. Si cu căciulia si cu umerii îmbrăcai în solzisori
de ie, ca într-o armură de argint, am năvălit înăuntru:
— Mamă! ... mamă, n-auzi * mamă?
— Ce poftesti?
— Ninge, mamă *
— *
— Ninge, mamă, n-auzi?
— Să faci bunătatea si să nu mai iesi afară si să te culci numaidecât."
(Gib. I. Mihăescu, Ierni jilave)
Iar cerinta este urmatoarea :Redactează o compunere de 150-250 de cuvinte în care să-i exprimi opinia despre semnificațiile mesajului din textul dat. Va rog ajutati-ma,nu doar pe mine,ci si pe toti cei care nu stiu acest lucru

1

Răspunsuri

2014-06-08T13:35:35+03:00
Pai in primul rand citesti cu atentie textul,vezi ce masaj transmite-adica despre ce e vorba in text-si apoi comentezi....
1 4 1