Analizati subiectele si predicatele din textul urmator: Veve a citit o poveste frumoasa despre planeta pitica,ratacita in sistemul nostru solar,deoarece nu avea un nume si o orbita ale sale.Vazand ca nu e mare inghesuiala,s-a gandit sa ramana aici.A mers sa le ceara voie celorlalte planete,dar ele s-au purtat urat cu ea si au refuzat-o.Oamenii de pe Terra au tras in ea cu o racheta,fiindca au crezut ca se vor ciocni cu planeta lor.

1
scuza`ma, dar as vrea sa`mi dai un model, deoarece eu sunt cls a 5 a si fac alte analize, dar daca mi`ai da un model mi`ar fi mult mai usor.
deci imi dai un exemplu?
la subiect: diploma=subiect simplu,exprimat prin subst.comun simplu,gen feminin,nr.sg.caz N si articulat cu articolul hotarat....si la predicat: am primit=predicat verbal exprimat prin verb predicativ,conjugarea a 4-a , mod indicativ,timp perfect compus,persoana 1,nr.sg,forma afirmativa....ti-am dat 2 exemple...si la predicat si la subiect..sper sa iti fie de folos

Răspunsuri

2014-06-08T10:55:33+03:00
Veve  subiect simplu, expr. prin subst comun, simplu, gen masculin,nr sg, nearticulat
a citit  predicat verbal, expr prin verb predicativ, modul indicativ timpul perfectul compus,                 pers a 3 a,forma afirmativa.
scz ca nu am scris si cojugarea, dar noi nu am invatat`o.
Dupa cum vezi, toate sunt aproape identice... asa ca incearca ... sa nu faci cum am facut si eu, imi scriam tema in clasa si acum sunt praf la romana! spune`i d`nei tale ca nu ai inteles si roag`o sa`ti mai explice o data