Răspunsuri

2014-06-06T09:30:21+03:00
Au fost doi-Pn alc din verbul copulativ "au fost" , mod ind , timp perfect compus, pers a3-a , nr pl , forma afirmativa , conj. a4-a si numele pred ."doi", exp.prin numeral cardinal cu valoare adjectivala, se acorda in gen , nr si caz cu subst "camarazi"(masculin, pl, N), 

erau potriviti-Pn alcatuit din verbul cop "erau", mod indicativ ,timp imperfect , pers a 3-a , nr pl, forma afirmativa ,conjugarea a 4-a si numele predicativ "potriviti" exp prin adjectiv provenit din verb la participiu, variabil cu 2 f.flex si 4 term, gen masculin , nr pl, caz Ac.,


Si daca poti te rog sa ma marchezi ca cel mai bun..............
2014-06-06T11:10:20+03:00
Au fost-predicat exprimat prin verb, persoana a-3-a nr.plural,genul masculin
erau-predicat exprimat prin verb,persoana a-3-a nr.plural,genul masculin