Un teren are forma de patrat cu latura de 40 m. a)aflati suprafata terenului b) se inconjoara terenul cu 3 randuri de sarma.Stiind ca un metru liniar de sarma costa 40 lei ,iar pe o latura a terenului se gaseste o poarta lata de 1 m care costa 200 lei ,stabiliti daca pt imprejmuire sunt suficienti 20.000lei.

2

Răspunsuri

2014-06-04T21:09:01+03:00
A) Suprafata(aria)= l^{2} = 40^{2} =1600  m^{2}
b)40 m x 40 lei=1600(latura)
1600x3=4800 (am inmultit cu 3 deoarece un metru costa 200..si 3 laturi costa atata pentru un radd de sarma)
39m x40=1560 
4800+1560=6360
6360+200=6560(un rand de sarma)
6560x3=19680(lei)...deci da sunt suficienti 20000lei pentru imprejmuirea gardului)
Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-04T21:10:10+03:00
A=l ^{2} =40 ^{2}= 1600m ^{2}  \\ P=4l=4*40=160m \\ L _{sarma} =3*P(-1)=3*(160-1)=3*159=477m \\P _{sarma} =477*40=19080lei \\ Pret _{imprejmuire} =Pret _{sarma} +Pret _{poarta} =19080+200=19280lei
Am considerat ca nu se foloseste sarma si la poarta
Daca s-ar folosi sarma si la poarta:
L _{sarma} =3*P=3*160=480m \\Pret _{sarma} =480*40=19200lei \\ Pret _{imprejmuire} =Pret _{sarma} +Pret _{poarta} =19200+200=19400lei