Răspunsuri

2014-06-04T19:43:13+03:00
Proverbul inseamna caci omul este sfant deoarece oriunde merge, el schimba locul. Adica consrueste o casa, planteza ceva sau ajuta la protejarea naturii. CA si in poveste fata babei si fata mosului unde fata mosului a sfintit pe unde a trecut ingrijind copacul, curatand fantana si cuptorul si avand grija de copii sfintei duminici.In concluzie omul sfintetste locul inseamna ca Unde calca omul face numai lucruri folositoare si frumoase.Omul sfinteste locul" - atat de multa intelepciune si adevar exista in aceasta zicatoare transmisa din strabuni!
Simbolizeaza omul gospodar, care transforma in mod vizibil locul in care traieste.Pe unde trece picior de om, se schimbă întregul loc.Omul potrivit, la locul potrivit!Se spune că omul sfinţeşte locul.Personalitatea acestuia pune amprenta definitiv în spaţiul unde trăieşte.Ce putem învăţa din înţelepciunea ancestrală a strămoşilor noştrii? Tot ceea ce seîntâmplă în jurul nostru este provocat de acţiunile noastre, şi suntem direct responsabili pentru standardul vieţii noastre.Ca oameni, avem puterea de a schimba mediul ostil care ne înconjoară într-unul curat, sănătos.Degeaba ne plângem că ne-am săturat de gunaie, de mizeri, de oameni ireponsabili.Este vina noastră că îi tolerăm, sau că ne plafonam în situaţii supărătoare şi enervante.Mă gândesc că nimănui nu-i place să calce în gunoaie pe stradă, să nu poată să se bucure de o plimbare prin pădure, de munţii de gunoaie; toţi vrem să respirăm aer curat.Avem edili, şi precum î povestea de mai sus, aceştia au rolul decisiv în schimbarea feţei unui oraş.Mă gândesc acum la Bucureşti, şi îmi dau seama că e singura capitală din lume, care are unităţi industriale emiţătoare de poluaţi în arealul locuibil al oraşului.Lucru nu tocmai favorabil.Ǐn concluzie, vreau să subliniez faptul că omul, ca şîntr-o afacere, este factorul decisiv al schimbării: fără capitalul uman, nu există ecuaţia profitului.
cu placere :))) :*
mai scrie un raspuns
asa e bine?
perfect multumesc
cu placere