Pretul unui Kg de pere este 4 lei, 5 lei sau 6 lei, in functie dePretul unui Kg de pere este 4 lei, 5 lei sau 6 lei, in functie de calitatea perelor. Andrei trebuie sa cumpere cel putin un Kg de pere din fiecare calitate.
a) Ce suma de bani minima si maxima ar trebuie sa aiba Andrei pentru a putea cumpara din piata 5 Kg de pere?
b) Care este numarul maxim de Kg de pere ce se pot cumpara de 31 de lei ?

Si mai am o intrebare de ce nu pot sa raspund la intrebarile altora?

1

Răspunsuri

2014-06-04T16:02:13+03:00
Cumparam cel putin 1 kg din fiecare sortiment.
4+5+6=15 lei si avem 3 kg
a) cu minim de bani luam 5 kg si avem 4+4+(4+5+6)=23 lei
b) 31- 15 ( cele obligatorii) =16 lei
din 16 lei putem cumpara 4 kg de mere din cele de 4 lei
deci 3kg +4 kg = 7 kg maxim din 31 de lei
3 3 3