Maria a cumparat 9 kg de portocale si a platit 36 lei .Cate kilograme de portocale, cu acelasi pret, poate cumpara de 100 lei?

1
9 kg -- 36 lei
Ionut Popescu: deci inseamna 1 kg costa 4 lei
Ionut Popescu: deci cu 100 lei poate cumpara 25 kg portocale

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-06-04T14:31:54+03:00
1. Cat costa un kg de portocale ?
   36:9=4 lei
2. Cate kg cumpara cu 100 de lei ?
    100:4=25 kg
1 5 1