Răspunsuri

2014-06-03T20:11:13+03:00
Din punctul meu de vedere reactia de condensare dintre 2,2 - dimetilbutanal si glioxal(care este o dialdehida) este posibila in felul urmator: se realizeaza o condensare aldolica intre 2,2 - dimetilbutanal(care participa ca si componenta carbonilica) si glioxal(care participa ca si componenta metilenica).
2,2 - dimetilbutanalul nu poate participa ca si componenta metilenica deoarece in pozitia alfa fata de gruparea carbonil  nu are atomi de H disponibili in acest sens. Atomul de C din pozitia alfa fata de gruparea carbonil din 2,2 - dimetilbutanal are legate la el doua grupari metil CH3 -

Ecuatia reactiei de condensare aldolica ar fi, dupa mine, asta:

H3C                                                                       H3C    OH
                       |                                                                               |      |
CH3 - CH2 - C - CH = O  +  HC - CH = O  --->  H3C - CH2 - C - CH - C - CH = O
                       |                            ||                                                  |               ||                                              H3C                          O                                           H3C             O

Deci rezulta un aldol. Glioxalul poate functiona atat ca si componenta metilenica, cat si ca si componenta carbonilica.  Condensarea crotonica insa nu cred ca e posibila deoarece glioxalul nu are decat un atom de H la atomul de C implicat direct in condensare Asta este parerea mea, dar pentru siguranta ar trebui sa discuti si cu profesorul de chimie. Succes !

Ioana, vad ca formulele de structura au fost modificate aiurea de computer. Formula aldolului este H3C - CH2 - C(CH3)2 - CH(OH) - CO -CHO. -
Iar e scrisa formula aiurea. Deci corect este H3C - CH2 - C(CH3) - CH(OH) - CO - COH
M-am mai gandit la intrebarea ta si cred ca ar fi posibila totusi si o condensare crotonica intre cei doi compusi din intrebarea ta. Este asa - numita condensare trimoleculara, in care un component carbonilic reactioneaza cu doua componente metilenice, pentru a se elimina o molecula de apa. in cazul de fata, ar trebui sa avem o molecula de 2,2 - dimetilbutanal(care poate functiona NUMAI ca si componenta carbonilica) si doua molecule de glioxal(ca si componente metilenice).
Daca intrebi un profesor de chimie despre aceasta intrebare si primesti un raspuns clar, da-mi te rog un mesaj in care sa-mi confirmi si mie daca am avut sau nu dreptate in aceasta intrebare legata de reactia de condensare. Asta pentru a fi si eu edificat in aceasta problema. Succes !