Va rog , dati-mi niste idei despre cum sa alcatuiesc o scrisoare . Cea care va face o scrisoare foarte frumoasa , îi voi da o pagina de 120 de like-uri .

1
ce vrei sa spui?
nimic... vreau sa spun ca cea care va fi cea mai buna , ii voi da si o pagina(pe facebook, daca are) de 120 de like-uri.
:b

Răspunsuri

2014-06-02T18:25:51+03:00
Depinde cui vrei s-o adresezi. Daca este o scrisoare adresata unui prieten/unei rude atunci foloseste un titlu de genul"draga mea Gherghina" sau "dragul meu unchi", in dreapta sus trebuie sa pui data. O scrisoare trebuie sa aiba introducere, cuprins si incheiere.Scrii cum si ce simti tu.Nu te constrange nimeni. Daca e o scrisoare adresata unei autoritati, unui director la fel, pui titlul, dar de data aceasta "Doamnei Director" sau "Stimate Domnule/Doamna", introducerea poate fi:"Va adresez aceasta scrisoare de intentie" sau "Subsemnatul, Prenume Nume, in calitate de, doresc sa...
Uite si un exemplu:  Sus scrii data si orasul:  Dragii nostri,
Am ajuns de o zi la D., un orasel frumos si foarte ploios. Se zice
ca este soare cam odata pe an. Drept urmare ne-am cumparat in sfirsit o um-
brela in folii colorate. Tocmai am vizitat castelul din forografie. Dupa cum
se vede, acesta este "Roter Saal" si pe pereti se afla portretele familiei
nobiliare care a construit castelul. In usa pe care o vedeti ne-a intimpinat
insusi printul - un domn foarte dragut - de meserie print!
Acum suntem intr-o cafenea ca sa ne adapostim de ploaie, si in jurul
nostru sunt numai doamne in virsta care isi beau cafeaua de la ora 5.
Va sarutam si va mai scriem,
Ioana si Andrei.

poti sa il intrebi despre vreme, ce ai facut la scoala (ca ai luat niste note), cum inveti etc. PS: Eu am luat nota 9 pe o scrisoare de genu asta