Răspunsuri

2014-06-02T15:53:19+03:00
                                                           Lecturile mele
Prima lectura, din viata mea, sau aventura primei carti citite…imi amintesc ca ma aflam in clasa I-a, stiam sa cistesc inca de la gradinita.
Am invatat alfabetul in timp record, deoarece nu mi-a placut niciodata ca altii sa stie mai multe ca mine. Eu cand m-am dus acolo celalti stiau, fiindca erau la gradinita de la 3 ani pe mine m-au dat la cinci sau sase ani…si dai plansete cand am ajuns acasa, tata copii stiu alfabetul. Si vazand ca imi doresc sa-l invat, parintii m-au ajutat cat au putut pentru a recupera( toate astea le stiu de la ei, eu nu imi mai amintesc).
Stiam sa citesc cand am ajuns in clasa 1, stiam sa fac calcule matematice de baza…eram pregatit pentru ce avea sa fie.
Am fost sfatuiti sa incepem sa citim in particular, asa ca zis si facut am plecat intr-o zi la bibilioteca scolii mentionez ca aveam vreo 7 anisori, mi-a facut cartela pentru biblioteca si mi-a dat o carte.
Cartea este una celebra si nastrusnica, doar ca nu prea era pe intelesul unui copil care abia stia sa citeasca…nu intelegeam inca foarte multe cuvinte, iar in cartea aia parca vorbea in limbi straine. Mama ce inseamna “…”, tata nu stiu ce e aia “…”. Pana si-au dat parintii seama ca eu nu inteleg vocabularul ala colorat al unui scriitor canonic de altfel fiindca el nu prea scria in romana pe care eu o cunosteam la acea vreme.Asa ca m-am lasat pagubas, prima mea incercare de lecturare a fost un esec total… Nu intelegeam nimic.
Asa ca mi-a cumparat mama de la librarie o carte pentru copii, care avea mai multe “Povestiri de aur”, tin eu minte…printre care si Epopeea lui Ghilgames(cred ca mai am cartea pe acasa, o s-o caut sa va arat cat am studiat).
Dar va întreb pe voi ce carte am luat sa studiez prima data ? Cum se numea autorul ?