Celula este unitatea structurala si functionala de baza a tuturor corpurilor vii.Este de 2 feluri:vegetala si animala.Sper ca te-am ajutat:*
Comentariul a fost şters
si este de 2 feluri vegetala si animala
celulele contin substante organice :glucide ,lipide ,proteine, si substante anorganice: Apa , sauri minerale .Celulele sunt procariote si eucariote .

Răspunsuri

2014-01-31T21:09:31+02:00
Celula este unitatea anatomica de baza, structurala si functionala, a organismelor vii
Sunt celule epiteliale ; conjunctive ; musculare ; nervoase
12 5 12
Celula reprezina unitatea functionala,structuraa si morfologica a tuturor organismelor vii, iar ea este de 2 tipuri : procariota si eucariota. Celulele procariote sunte prezente numai la bacterii si alge albastre-verzi, iar cele eucariote la restul organismelor( se impart in celule vegetale si celule animale). Diferentele dntre procariote si eucariote sunt la niveul nucleului,dar asta sincer nu stiu cat de mult te intereseaza :))
Cert e un lucru, ca nu e suficient sa clasifi celulele in vegetale si animale. Sper ca te-am ajutat ;)
2014-01-31T21:18:13+02:00
Toate organismele unei plante sunt formate din celule .
Ele reprezinta unitatea de structura si de functie a organismelor vii .
Celulele au diferite forme marimi si indeplinesc diferite functii .
Celula vegetala are mai multe parti componente :
membrana : este o foita subtire cu un perete celulozic ea delimiteaza celula .
citoplasma : este o substanta care ocupa care ocupa tot interiorul celulei , are aspectul albusului de ou nefiert si este vascoasa.
10 4 10