Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-01T21:10:27+03:00
     Nuvela este o specie a geului epic in proza,cu dimensiuni relativ reduse,cu actiunea concentrata pe un singur fir narativ.
    Un prim argument ca Doua loturi este nuvela il reprezinta prezenta personajelor(Lefter Popoesc ,sotia acestuia,tigancile etc).In plus ca mod de expunere dominant se remarca naratiunea.
   O alta caracteristica a nuvelei sunt indicii de spatiu si de timp(cauti si tu in nuvela cativa indici ca eu nu am textul langa mine).
   In text se face simtita prezenta naratorului ,care povesteste la persoana a 3 a.
    In concluzie ,prin argumentele aduse,pot spune ca "Doua loturi " de Ion l. Caragiale este o nuvela
eu dau examne national peste 3 saptamani,am facut la scoala de 100 de ori argumentare pe nuvela la pregatirea pentru examne si nu cred ca tu sti mai multe ca profa de romana
Comentariul a fost şters
Comentariul a fost şters
la simulare am luat 8,70 deci stai linistita ca n-o sa-l repet te pup!
Puteti sa incetati ???
  • Utilizator Brainly
2014-06-01T21:35:02+03:00
Pai trebuie sa respecti un plan pe care ti-l dau imediat...
1.Definitia:Specie a genului epic in proza cu dimenaiuni relativ reduse fa de roman dar mai complexe decat ale povestirii in care actiunea se petrece pe  un singur plan natrativ.
2.Pe de o parte,(dai trasatura si o dezvolti cu ex. din text).
3.Pe de alta parte,(la fel)...
4.In concluzie , prin toate argumentele date mai inainte am demonstrat ca "--" e o nuvela.
Trasaturile le vei vedea in imagine:

2 5 2