Ce facultate poti face daca faci in liceufaci: -profil de tehnician transporturi
-tehnician electromecanic
-tehnician mecatronist
-tehnician desenator pentru constructii si instalatii
-tehnician electrician electronist auto
-tehnician designer mobila si amenajari interioare.
Va rog,niste raspunsuri .Sunt in clasa 8 si am putin nevoie de ajutor !

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-06-01T17:15:42+03:00
1) -profil de tehnician transporturi..................................Fac. de transporturi 
2) -tehnician electromecanic.........................................Fac. mecanica sau electrotehnica 
3) -tehnician mecatronist.............................................Fac. mecanica Spec. mecatronica.
4) -tehnician desenator pentru constructii si instalatii......Fac arhitectura sau constructii
5) -tehnician electrician electronist auto........................ Fac de electronica sau transporturi
6) -tehnician designer mobila si amenajari interioare.......Fac. de arhitectura

De la punctul 3 poti alege si faultatea de automatica, Specializare Hard, Aprofundare roboti.
De la punctul 4 de preferat sa faci simultan sau decalat sau una dupa alta facultatea de constructii si facultatea de arhitectura.

Oricare 2 facultati ai alege, vei avea avantaje multiplicate (nu doar insumate).

din toate alea ?
Doar tu te cunosti pe tine. Trebuie sa faci profilul care te pasioneaza mai mult, Trebuie sa lucrezi dupa absolvire in domeniul care iti place mai mult. Din domeniile care iti plac cel mai mult le alegi pe care le poti face fata. De exemplu in constructii daca vei lucra vei face multe deplasari, uneori de lunga durata. Daca iti plac calatoriile e bine, daca nu alegi altceva.
Mie imi plac toate? Dar care este in profil mai bazat pe viitor?
Toate imi plac!
De viitor sunt robotii dar pentru roboti sunt doua profile diferite: Mecanica robotilor care se studiaza la MECATRONICA, si electronica robotilor care se studiaza la AUTOMATICA.