Laptopul nu imi citeste cardul de memorie?
De ce?
Acum 1 saptamana mergea. De atunci nu l-am mai folosit . Cardul e Hama adapter
:| Cardul e de 4G
Am nevoie urgenta de ajutor. Trebuie sa scot niste poze urgent pentru o prietena

2

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-05-30T08:56:29+03:00
Ai 2 aparate: calculatorul si cardul. Nu a vina doar pe unul din ele.
Ai zis ca nu ai mai folosit laptopul de data trecuta cand mergea. Dar cardul l-ai folosit intr-un aparat cu care ai facut poze ? In ce conditii (ploaie. etc)?
a)
Incearca sa bagi un alt card in laptop si vezi daca merge.  Incearca sa bagi cardul in alt calculator (la un prieten, etc).
b)
Aparatul cu care ai facut poze trebuie sa aiba o mufa miniUSB prin care te poti lega la USBul calculatorului cu un cablu adecvat.
c)
Foloseste un cititor de carduri care mic cat un stick in care bagi cardul iar cititorul il bagi in USBul calculatorului.
d) varianta cea mai rea:
Daca vei constata ca acel card s-a defectat poti apela la firme specializate in recuperarea fisierelor de pe dispozitive de stocare defecte (carduri, stickuri, harduri, etc.) dar preturile sunt mari si e posibil sa nu recuperezi tot. 

Am folosit telefonul. Si nu s-a udat, nu am facut nimic. A plouat acum vreo 5 zile si l-am scos sa vad ceva la el. atat (s-a udat pe ecran , dar la card nu avea cum sa ajunga) . De 3 zile ma chinui sa scot pozele.
Telefonul e nokia 200 :|
Din telefon, tu vezi pozele de pe card?
2014-05-30T17:43:06+03:00