Evocarea Mihai Eminescu In Lisabona
Joi, 20 iunie 2013 19:00
Aflat intr-un turneu european , actorul Dorel Visan vapoposi la Lisabona , unde ,in.organizarea ICR Lisabona , va fi pivotul unui amplu spectacol comemorativ , dedicat memoriei lui Mihai Eminescu . Evenimentu va fii gazduit , in data de 20 iunie , orele 19:00, de sala auditoriu a somptuosului Palat al Independentei aflat sub tutela Sociedade Historica da Independencia de Portugal . Recitalul.lui Dorel Visan din lirica poetului national va avea drept preamblu un montaj de secvente din cele mai importante creatii cinematografice ale maestrului(un bulgar de buma, cel mai iubit dintre pamanteni , Senatorul melcilor si Iacob ) si va di acompaniat de o expozitie de fotografi si facsimile eminescene , puse la dispozitia ICR Lisabona de catre Muzeul National al Literaturii Romane
Exerciti:
1 Formuleaza cate un enunt in care sa precizezi urmatoarele aspecte din textul dat :- insistutia care organizeaza evenimentul prezentat
-Personalitatea careia ii este dedicat evenimentul
2Precizeaza momentele evenimentului anuntat in fragmentul dat
3 Construieste o fraza alcatuita din 3 propoziti , in care se existe o propozitie subordonata subiectiva introdusa prin pronumele relati cine , si o propozitie predicativa introdusa prin pronumele relativ ce
4 redacteaza o compunele de 10-15 randuri in care sa eviedentiezi caracterul de stire al textului da
(Am nevoie mare de.raspunsuri ... va multumesc pt ajutor )

1
In primul rand "(titlul textului)" , este un text nonliterar deoarece autorul nu isi exprima ganduri, idei , sentimente . Textul nonliterar contine date si idei concrete despre Mihai Eminescu.
La "in al doilea rand" mai dai si tu ceva exemple din text pe aici .
În concluzie, textul “(titlu) ” este nonliterar, pentru că ni se prezintă informaţii obiective despre marele poet Mihai Eminescu.
Mersi
Nu ai pt ce. sper ca am ajutat cat de cat . nu prea am mari idei la ora asta

Răspunsuri

2014-05-29T01:39:33+03:00
La 1 si 2 gasesti in text raspunsurile . 
3) Se stie 1/cine mananca. 2/   P1= PP    P2=SB
si la 4 nu stiu =]]
3 3 3