Răspunsuri

2014-05-28T09:10:56+03:00
A sti" se conjuga cu doi "i" doar la persoana a II-a sg., indicativ prezent si conjunctiv prezent, la forma afirmativa si negativa.

Astfel, vom scrie: 
(tu) stii, (tu) nu sti- indicativ prezent(tu) sa stii, (tu) sa nu stii - conjuctiv prezet(tu) o sa stii, (tu) nu o sa stii - viitorul format din conjuctiv prezent
In rest, nu avem alte situatii in care sa il conjugam pe "a sti" cu doi ii. Avem un singur i, la infinitiv si la toate timpurile/modurile care se formeaza de la infinitiv, indiferent de persoana/numar.
infinitiv - a stiviitor - vei sticonditional prezent - ai stiverb + inf. – poti sti