2 kg de kivi si 3 kg de banane costa 27 lei iar 3kg de banane si 2kg de kivi costa 28 lei .Aflati pretul unui kg de kivi si pretul unui kg de banane

2
deci 2 kg de kivi si 3 kg de banane costa 27 de lei iar 3 kg de kivi si 2 kg de banane costa 28 de lei . Aflati pretul unui kg de kivi si pretul unui kg de banane
pai asa domnule, cam tarziu ... nu vezi ca e o diferenta ?
pretul unui kg de kiwi : 6,50 lei si al unui KG de banane 7 lei
In ce univers?
paralel :)))

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-01-28T21:01:23+02:00
Notam k = 1kg de kivi si b = 1kg de banane
    Avem 2k + 3b = 27
Probabil vroiai sa spui ca 3kg de KIVI si 2kg de BANANE costa 28 de lei ... atunci avem : 
             3k + 2b = 28  /·3          9k + 6b = 84
             2k + 3b = 27  /·2    => 4k + 6b = 54 (-) => 5k = 30 => k = 6 lei => b = 5 lei
Daca adunam cele 2 relatii ne da 4 kg de kivi si 6 kg de banane = 55 !!!!
uite cum era corecta problema : deci 2 kg de kivi si 3 kg de banane costa 27 de lei iar 3 kg de kivi si 2 kg de banane costa 28 de lei . Aflati pretul unui kg de kivi si pretul unui kg de banane
asa da : daca adunam ne iese ce ai zis tu .... Recunoaste ca problema era scrisa gresit de la inceput !!
Da la inceput era, dar cu putina logica iti dadeai seama ce vroia sa zica
pai da, eu am dat raspunsul inainte sa-mi zica Mitza123 problema corectata ! :P
2014-01-28T21:05:39+02:00
KG BANANA E 6 LEI SI KIWI 5 LEI.DACA ELEMENTELE DIN PROBLEMA SUNT ASA CUM ZIC EU