Răspunsuri

2014-05-25T17:02:59+03:00
„Respectul de sine? Sa poti sa faci compromisuri fara sa te compromiti in fata ta. Sa stii ca, oricat de jos ai fi tentat sa cobori, tot al tau va fi chinul de a urca inapoi; sa te gandesti bine cat de dispus esti sa-ti asumi riscul de a nu mai reusi urcusul. Respect de sine inseamna sa ii tratezi pe ceilalti asa cum ti-ai dori sa te trateze la randul lor si, daca vezi ca trece prea mult timp si asta nu se intampla, sa poti spune «stop»; pentru ca, altfel, risti sa imprumuti din atitudinea celuilalt si sa crezi ca, de fapt, nici nu meriti ceva mai bun. Când vine vorba de iubire, de înţelegere, de linişte, de comunicare, de respect, de stabilitate, dar mai ales de protecţie, gândurile mele se îndreaptă către familia mea. Către mama care nu încetează să mă sune când lipsesc mai mult de jumătate de zi de acasă, către tata care e interesat de fiecare pas pe care-l fac în a-mi atinge obiectivele, dar nu în ultimul rând către fratele meu. În familie găsesc întotdeauna susţinere, sprijin, relaxare, impuls şi motivaţie. Sunt fericit cu o familie în sânul căreia mă găsesc aşa cum sunt şi îi găsesc pe toţi cei dragi mie aşa cum sunt ei. Am fost şi sunt conştient de faptul că nu pot avea niciodata totul. Le mulţumesc şi sunt recunoscător părinţilor mei, care s-au străduit şi se străduiesc să-mi ofere ce e mai bun. Şi într-adevăr îmi oferă lucruri nepreţuite. Familia mea îmi oferă înţelegere, dragoste, o vorbă bună la momentul potrivit, un zâmbet sincer în fiecare dimineaţă şi mă motivează să cred în mine şi în obiectivele mele. Sunt fericit şi împlinit.