imi faceti varog problema !!Terog

1kg de portocale este cu 2 lei mai scump decat 1 kg de mere..Afla pretul merelor si al portocalelor,stiind ca 15 kg de mere si 4 kg de portocale costa,in total,122 lei

-Cate kg de mere pot fi cumparate cu 50 lei?Ce rest se va obtine?

Cate kg de portocale pot fi cumparate cu aceeasi suma? Ce rest se primeste la casa?

1

Răspunsuri

2014-01-27T17:25:12+02:00
4 kg portocale _ _ _ 4 kg mere + 8 lei;=>15 kg de mere  si 4 kg de portocale costa cat
19 kg de portocale + 8 lei = 122 lei => 1 kg de portocale costa = 6 lei => 1 kg de mere. = 4 lei;

50 : 4 = 12 kg de mere si rest 2 lei;

La a doua intrebare te las pe tine!

Bafta!
Am gasit greseala! Sorry! Trebuia 19 kg de mere+ 8 lei = 122 lei => 1 kg de mere = 6 lei => 1 kg de portocale costa 8 lei! Fianlizezi tu!
Finalizezi tu, cu tot cu intrebari!
imi faceti cu intrebari Varog!!
terog ca nu stiu
Terog Crisforp