Ajutati.ma si pe mine la urmatoarele probleme:

1. Pt. 6 linguri si 6 furculite s.a platit 30lei.Alta data pt. 6 linguri si 12 furculite de acelasi fel s.a platit 42 lei.Cati lei costa o lingura si cati lei costa o furculita ?

2.Daca merge 2 ore pe jos si 1 ora cu masina un calator strabate 86 km,iar daca ,fara sa modifice vitezele de mers,va merge 2 ore pe jos si 3 ore cu masina,va parcurge 234 km.Cu ce viteza se deplaseaza mergand pe jos ? Dar cu masina?

3.Sa se afle cat costa 1 kg de faina si cat costa 1 litru de ulei,stiind ca :
5 kg faina si 6 litri de ulei costa 39 lei , iar 10 kg faina si 6 litri de ulei costa 54 lei.

4.Daca as cumpara 5 creioane si 3 pixuri as plati 11 lei,iar daca as cumpara 5 creioane si 5 pixuri as plati 15 lei.Cati lei costa un pix ? Dar un creion ?

5.Un calator a mers 3 ore cu vaporul si 4 ore cu trenul,in total 370 km.Alta data ,atat vaporul cat si trenul neschimbanu-si vitezele ,el a mers 3 ore cu vaporul si 7 ore cu trenul,in total 580 km.Cati km pe ora a parcurs trenul si cati km pe ora a parcurs vaporul ?


1

Răspunsuri

2014-05-23T19:27:57+03:00
1.    6l+6f.....30 lei (aiiiiici) 6(6-1.5f)+6f=30 lei⇒36-9f+6f=30 lei⇒36 - 3f=30
       6l+12f.....42 lei                                                                 -3f= -36+30
.......................................                                                         -3f=-6
     12l + 18f=72 lei                                                                      f=2
     12l = 72-18f (impartim la 12)                                                   6l+12=30
      l = 6-1.5f (inlocuim sus)                                                            6l=18
                                                                                                   l=3
dar restul ??
O sa le fac. Da-mi timp.
multumesc
5kg faina+6l ulei........39 lei, 10 kg faina+ 6 l ulei=54 lei. Le aduni cum am facut la problema trecuta si iti va da: 93-12l ulei+6l ulei=39 lei, rezulta ca un litru de ulei este 9 lei(scump ! ) iar kg de zahar, imi da negativ ! Nu stiu de ce...
5c+3p=11 lei, 5c+5p=15 lei. Le adunam si rezulta 10c+8p=26lei. Impartim la 8 si rezulta 1,25c+p=3.25. Il scoatem pe p si inlocui in prima adunare cu 5c+3p=11 lei. C-ul trebuie sa-ti dea 2,06 lei