O compunere unde sa am definere a cel putin 4 trasaturi ale genului epic
prezentarea actiunii operei
evidentierea a doua trasaturi de caracter ale personajului principal al textului
eemplificarea acestora pe baza textului propus
compunerea trebuie sa fie minim 15 20 randuri

1
A fost odată, când a fost, că, dacă n-ar fi fost, nu s-ar povesti.Noi nu suntem de pe când poveştile, ci suntem mai dincoace cu vro două-trei zile, de pe când se potcovea purecele cu nouăzeci şi nouă de ocă de fer la un picior şi tot i se părea că-i uşor.Cică era odată un om însurat, şi omul acela trăia la un loc cu soacră-sa. Nevasta lui, care avea copil de ţâţă, era cam proastă; dar şi soacră-sa nu era tocmai hâtră.Întru una din zile, omul nostru iese de-acasă după trebi, ca fiecare om. Nevast
lui, care avea copil de ţâţă, era cam proastă; dar şi soacră-sa nu era tocmai hâtră.

Întru una din zile, omul nostru iese de-acasă după trebi, ca fiecare om. Nevasta lui, după ce-şi scăldă copilul, îl înfăşă şi-i dete ţâţă, îl puse în albie lângă sobă, căci era iarnă; apoi îl legănă şi-l dezmerdă, până ce-l adormi. După ce-l adormi, stătu ea puţin pe gânduri ş-apoi începu a se boci cât îi lua gura: "Aulio! copilaşul meu, copilaşul meu!"
ASTAI TEXTU PE ASTA IMI TREBE COMPUNERE

Răspunsuri

2014-05-22T18:18:15+03:00
Cum se cheama textul ? 
Atunci cand textul are dimensiuni restranse, cu un numar mic de personaje care participa la o actiune ce se desfasoara intr-un interval de timp scurt.
Trasaturile genului epic:
1.de obicei este o creatie in proza,
2.are personaje care participa la actiune
3.are ca modalitati de expunere:
a)naratiunea
b)dialogul
c)monologul
d)descrierea
4.actiunea sa fie delimitata pe momentele subiectului.modalitati de expunere:
1. expozitiunea ne prezinta locul unde se desfasoara actiunea si o parte din personaje.
2.intriga reprezinta aparitia unei probleme, care perturba linistea initiala,
3.desfasurarea actiunii prezinta peripetiile prin care trec personajele,
4. punctul culminant este momentul de maxima tensiune care tinde spre solutionarea problemei,
5.deznodamantul este ultimul moment al subiectului care marcheaza finalul operei si al problemei.
mai bn scrii astea si def care tiam dato
DAR MIE IMI TREBUIE PE TEXT