Cum pot sa învăț cat mai repede? adică aud ca unii învață în 10 minute o pagina de caiet mare ...eu de-abia în 25 - 30 ajung sa memorez de ici , colo !

2
Eu sunt unul dintre cei care invata in 10 min, dar asta e un dar, trebuie mult "exercitiu" sa poti invata asa
Secretul e sa te concetrezi si sa-ti faci un rezumat si vei invata usor la mn functioneaza:)
si mie mi se intampla la fel pur si simplu nu-mi intra nimic in cap dar eu repet ca papagalu de 3 ori apoi inchid caietu si vad daca stiu :)
Incearca sa fii atent din clasa, o sa-ti vina mai usor asa :)

Răspunsuri

2014-01-26T19:50:00+02:00
Pai iti faci un plan de idei din fiecare fragment predat si dupa te pui si inveti cat mai logic . :D 
Sper ca te-am ajutat.
Te inregistrezi spunand lectia si o asculti in somn , cu castile telefonului la volum minim. Eu asa invat cum s-ar zice "peste noapte"
2014-01-26T19:50:23+02:00
Logic, nu mecanic. Asa nu rezolvi nimic

pai învăț logic ..dar îmi ia prea mult timp ...cum am zis și în întrebare
Brenda raspunde cai complex nu asa aiurea peste picior sau vrei sa iti dau raport? :| punete si completeaza raspunsul
Sintetizeaza-ti materia! Citeste o data toata materia si noteaza-ti ideile principale. E mult mai usor sa construiesti pe un schelet dupa aceea.Foloseste culori! Memoria vizuala e foarte importanta. Coloreaza-ti fiecare idee principala si incearca sa folosesti mai multe culori in momentul in care iti scrii notitele. Invata scriind! Citesti, scrii, citesti, scrii. In felul acesta retii mult mai usor ceea ce ai de invatat.
Ia pauze multe! Pauzele lungi si dese sunt un succes
si sa stii ca nu i-au pe nimeni peste picior , nu-mi sta in caracter !!! - d-le Angeldorin